img

5 sposobów na znalezienie pracy bez doświadczenia

Znalezienie pracy bywa trudne, zwłaszcza, gdy szukamy pierwszego zatrudnienia i nie mamy za sobą żadnych doświadczeń zawodowych. Na szczęście istnieją sposoby, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i usprawnić proces poszukiwania wymarzonej posady. Jesteście ciekawi, jakie? Oto one!

Zacznij od stażu


Nie od razu Rzym zbudowano, a Wy nie od razu musicie podjąć pracę na pełen etat, w oparciu o umowę o pracę. Jeśli nie macie żadnego zawodowego doświadczenia, dobrym pomysłem może okazać się staż. W wielu firmach prowadzone są specjalne programy stażowe, które umożliwiają zdobycie wiedzy i pierwszych doświadczeń. Dla przedsiębiorców takie staże są możliwością wyszkolenia od podstaw przyszłych, etatowych pracowników.


Zgłoś się do biura karier


Dopiero skończyliście studia i nie możecie znaleźć pracy? Sprawdźcie, co świeżo upieczonym absolwentom oferuje Wasza uczelnia! Przy większości szkół wyższych funkcjonują bowiem biura karier, które proponują absolwentom różnego rodzaju formy wsparcia. Niekiedy kierują na praktyki, pomagają w stworzeniu atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych czy proponują warsztaty i szkolenia uzupełniające kwalifikacje zawodowe.


Bądź w sieci


Nie musicie mieć dużego doświadczenia, by przyciągnąć uwagę rekruterów. Możecie zaprezentować swoją osobę w mediach społecznościowych, w tym w serwisach branżowych. Dodajcie estetyczne, profesjonalne zdjęcie, wypiszcie posiadane umiejętności, pochwalcie się sukcesami na studiach. W doświadczeniach można opisać realizowane na studiach projekty, aktywność w kołach naukowych czy bezpłatne staże i praktyki. Ostrożnie dzielcie się szczegółami ze swego życia prywatnego. Unikajcie publikowania w sieci treści, które mogłyby zniechęcić do Was potencjalnych pracodawców.


Aplikuj na odpowiednie oferty


Braki kadrowe to duży problem wielu polskich przedsiębiorstw. Z ich powodu firmy coraz częściej decydują się zatrudnić osoby bez doświadczenia, które po odpowiednim przeszkoleniu będą w stanie pracować na danym stanowisku. Przeglądając portale ogłoszeniowe, np. www.aplikuj.pl, z pewnością znajdziecie wiele ofert pracy dla osób, które dopiero zaczynają karierę. Ważne, by nie odpowiadać na zgłoszenia masowo – znacznie lepiej sprawdzi się wysyłanie aplikacji do starannie wybranych, zgodnych z Waszym wykształceniem i zainteresowaniami firm.


Bywaj na eventach


Chcąc znaleźć pierwszą pracę w konkretnej branży, warto bywać na branżowych eventach – warsztatach, meetupach i konferencjach. W czasie ich trwania headhunterzy często wyławiają najbardziej wyróżniających się uczestników i proponują im udział w rekrutacji. Uczestnicząc w nich rozwiniecie swoją pasję i zwiększycie szansę na to, by bez doświadczenia zdobyć wymarzoną pracę.


Brak doświadczenia to problem, który dotyczy nie tylko Was – zmaga się z nim niemal każdy świeżo upieczony absolwent! Pocieszający jest fakt, że większość z osób poszukujących pierwszej posady, wreszcie ją znajduje i rozpoczyna zawodową karierę. Jeżeli chcecie, by czas poszukiwań trwał jak najkrócej, koniecznie przeczytajcie artykuł: „5 porad ekspertów jak znaleźć pracę bez doświadczenia”.


Data publikacji: 24.08.2020