img

Biebrzański Park Narodowy - unikatowa mozaika wodnych krajobrazów

Fot. Szymon Narożniak, www.polskiekrajobrazy.pl

Są takie miejsca na mapie Polski, o których wszyscy coś kiedyś słyszeliśmy, ale nigdy nie było nam tam po drodze. Niektóre z nich kojarzy się ze względu na dotyczące ich stereotypy, inne – za sprawą szczególnych właściwości swoich terenów. Do tych drugich należy Biebrzański Park Narodowy.

Urokliwa BiebrzaBiebrzański Park Narodowy znajduje się w Kotlinie Biebrzańskiej, zlokalizowanej w centralnej części województwa podlaskiego. Obejmuje całą malowniczą dolinę rzeki Biebrzy – od jej źródeł po ujście do Narwii. Co ciekawe, okazuje się największym parkiem narodowym w Polsce – jego obszar liczy sobie niemal 60 tysięcy hektarów. Skupia się głównie na ochronie unikatowych Bagien Biebrzańskich, będących niezwykle istotnym miejscem żerowania, gniazdowania i odpoczynku zagrożonych gatunków ptactwa wodnego.

To właśnie bagna i torfowiska tworzą niesamowite krajobrazy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Rozlewisko Biebrzy wraz z otaczającą je roślinnością sprawiają niesamowite wrażenie krajobrazu bajkowego, nie z tej ziemi. Szczególnie urodziwie prezentują się na wiosnę, kiedy topniejące śniegi prowadzą do wylewania rzeki, tworzącej w efekcie wielkie, błyszczące jeziora w miejscu pobliskich łąk i pól. Dodając do tego feerie barw kwitnących na potęgę dzikich kwiatów, ziół, krzewów otrzymujemy obraz nieprawdopodobny, zapierający dech w piersiach. To po prostu trzeba zobaczyć!

Atrakcje turystycznePoza ucztą dla oczu, jaką są niewątpliwie nadbiebrzańskie krajobrazy, na terenie parku spotkamy kilka niezwykle interesujących miejsc o niemałym znaczeniu historycznym. Tropiciele smaczków konfliktów międzynarodowych będą zachwyceni wizytą w Twierdzy Osowiec – wzniesionego przez Rosjan podczas I wojny światowej potężnego fortu, w czasach swojej świetności uważanego za najnowocześniejszą twierdzę Europy. Zasłynęła tym, że nigdy nie została zdobyta.

Ponadto to właśnie tutaj znajduje się wieś Wizna, znana za sprawą jednej z najbardziej symbolicznych bitew w polskiej historii, jaka rozegrała się tu podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Ze względu na ogromne dysproporcje sił – na 40 żołnierzy niemieckich przypadał jeden słabo uzbrojony żołnierz polski – nazwana została przez analogię do starożytnej walki Greków z Persami „polskimi Termopilami”.

Oferta konferencyjnaKonferencje w okolicach parków narodowych stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Trudno rozstrzygnąć, co leży u podstaw takiego wzrostu zainteresowania takimi obszarami w korporacyjnym kontekście, faktem jest jednak, że organizatorzy takich wyjazdów szukają nowych, interesujących miejsc i niezwykle chwalą sobie unikatowe tereny chronione. Nie inaczej jest z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Dlaczego?

Przede wszystkim nie sposób się tu nudzić. Wycieczki krajoznawcze po przepięknych i świetnie przygotowanych ścieżkach dydaktycznych to tylko jedna z całego szeregu możliwości. Grupy pracownicze najlepiej bawią się podczas współzawodnictwa. Na nich właśnie czekają tutaj poligony paintballowe, pole golfowe czy świetnie przygotowane boiska do gier zespołowych (przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy).

zdjecie
Fot. Szymon Narożniak, www.polskiekrajobrazy.pl


Pojawiające się tu jak grzyby po deszczu luksusowe ośrodki konferencyjne kuszą potencjalnych klientów nowoczesną infrastrukturą. Każdy z nich dysponuje kilkoma przestronnymi i nowocześnie wyposażonymi salami konferencyjnymi i bankietowymi. Najczęściej są one też wyposażone w komfortowe SPA, oferujące wachlarz modnych, często egzotycznych zabiegów, a także wypoczynek w różnego rodzaju saunach, na stołach do masażu czy w buzującym jacuzzi.

Ośrodki proponują także organizację imprez integracyjnych. Wycieczki rowerowe doliną Biebrzy, biegi na orientację, zimą kuligi – to tylko niektóre z pomysłów. Dużą popularnością cieszą się też bowiem wieczorki tematyczne – wieczór latino, wieczór w stylu lat 50., wieczór filmowy… Tu jedyne ograniczenie stanowi nasza wyobraźnia.

Województwo podlaskie na konferencje

W tym rejonie można znaleźć aż 77 obiektów konferencyjnych. Są to zarówno nowoczesne centra konferencje jak i niewielkie, klimatyczne hotele. Wszystkie dostępne ośrodki można znaleźć klikając w link - sala na szkolenia biznesowe na podlasiu.

Reasumując – nie tylko żyjące w biebrzańskich zaroślach ptaki czują się tutaj bezpiecznie i szczęśliwie. Dajmy się oczarować niebiańskiemu pięknu pradawnej rzeki-matki i zabawmy w jej objęciach na dłużej. Zapraszamy!


red. Katarzyna Lipska
Data publikacji: 02.06.2014