img

Góry Świętokrzystkie – pozwól się oczarować

Fot.: Świętokrzyski Park Narodowy, http://www.swietokrzyskipn.org.pl

Góry Świętokrzyskie owiane są legendą – ponoć na Łysej Górze gromadziły się niegdyś czarownice. Jeśli nawet to ryzykowne przypuszczenie ma w sobie nieco prawdy, to czarownicom nie należy się dziwić – Góry Świętokrzyskie to urokliwe miejsce!

Góry Świętokrzyskie – drugie, obok Sudetów, najstarsze pasmo górskie w Polsce – leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Ich trzon stanowi tak zwane pasmo główne, które składa się z Łysogór, Pasma Jeleniowskiego oraz Pasma Masłowskiego.

Najwyższe wzniesienie Gór Świętokrzyskich, Łysica, liczy 612 m n. p. m. – nie są zatem wysokie, ale stanowią region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Konferencje, szkolenia i wyjazdy integracyjne w takiej lokalizacji to bez wątpienia dobry pomysł – kontakt z przyrodą i rozmaite możliwości spędzania wolnego czasu to doskonałe połączenie.

Łysa Góra – Święty Krzyż, poganie i czarowniceNajczęściej odwiedzany rejon Gór Świętkorzystkich, Łysogóry, objęty jest w całości ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To właśnie tutaj wznoszą się wspomniana już Łysica oraz Łysa Góra wraz z opactwem pobenedyktyńskim (nazywanym od wieków Świętym Krzyżem), w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego. Dzięki relikwiom wzniesienie stało się celem licznych pielgrzymek. Wcześniej jednak, jeszcze w czasach prehistorycznych, było to miejsce pogańskiego kultu. Warto dodać, że Góry Świętokrzyskie, a szczególnie Łysą Górę, uznawano przez setki lat za siedzibę czarownic; miejsce, w którym organizowały sabaty.

Świętokrzyskie DymarkiU stóp Łysej Góry położona jest miejscowość Nowa Słupia, znana ze Świętokrzyskich Dymarek – corocznej imprezy plenerowej upamiętniającej dawne tradycje wytopu żelaza. Okoliczna ludność słynęła bowiem z pozyskiwania i prób przetwarzania bogactw naturalnych. Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Stanisława Radwana jest miejscem, w którym zobaczyć można stanowiska oraz dokumentację prac archeologicznych, dowodzących, że pomiędzy II w. p.n.e. a V w. n.e. w rejonie Gór Świętokrzyskich uprawiano hutnictwo.

Kamienny pątnik i św. KatarzynaW Nowej Słupi znajduje się także kamienny pomnik pątnika. Pątnik ten, jak głosi legenda, przez swoją pychę zamieniony został w kamień. Choć ciągle zmierza w kierunku sanktuarium na Łysej Górze, to podróż zajmuje mu lata – każdego roku przybliża się do celu swojej pielgrzymki jedynie o ziarenko piasku... Legenda głosi także, że gdy pątnik dotrze wreszcie na Łysą Górę, nastąpi koniec świata. Ciekawą miejscowością jest również Święta Katarzyna, w której znajduje się średniowieczny zespół klasztorny wraz z kościołem p.w. św. Katarzyny.

Góry Świętokrzyskie i okoliceW niedalekiej okolicy znajdują się miejsca warte uwagi, które – jeżeli czas pozwoli – koniecznie należy odwiedzić. Jednym z nim jest Jaskinia Raj, uznawana przez znawców za jedną z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Park Jurajski w Bełtowie i Park Etnograficzny w Tokarni są równie interesujące. W pierwszym znajdziemy modele dinozaurów i ekspozycje skamieniałych form pochodzących z okresu jurajskiego; w drugim z kolei – prawdziwą wioskę sprzed 200 lat. W Oblęgorku z kolei znajdziemy eklektyczny dworek, a w nim muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi.

Góry Świętokrzyskie oferują więcej niż tylko piękne widoki. Wybierz jeden z 35 miejsc idealnych na organizację wydarzeń biznesowych: Góry Świętokrzyskie sale szkoleniowo-konferencyjne

zdjecie
Świętokrzyski Park Narodowy, http://www.swietokrzyskipn.org.pl


Infrastruktura Gór ŚwiętokrzyskichNajwiększym miastem w okolicy Gór Świętokrzyskich są Kielce, w pobliżu znajdują się jednak także mniejsze, urokliwe miejscowości: Bodzentyn, Szydłów, Zawichost, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Wąchock, Skarżysko-Kamienna, Klimontów, Mnichów czy Opatów. W niemal każdym z nich infrastruktura turystyczna rozwinięta jest na tyle, że nie tylko goście prywatni, ale również organizatorzy wyjazdów służbowych, takich jak konferencje, szkolenia czy imprezy integracyjne, znajdują dla siebie odpowiednie miejsce.

Aktywny wypoczynekRegion Gór Świętokrzyskich jest bez wątpienia atrakcyjny turystycznie. Turyści mogą je przemierzać szlakami pieszymi; trasami dydaktycznymi prowadzącymi przez miejsca o dużych walorach widokowych; szlakami rowerowymi, także takimi o wysokim stopniu trudności oraz konno. Zimą w Górach Świętokrzyskich uprawiać można narciarstwo, snowboarding. Szlaki narciarskie wyznaczono z myślą o osobach uprawiających sporty zimowe na różnych stopniach zaawansowania. Góry Świętokrzyskie cieszą się popularnością także wśród sympatyków wspinaczki – Stokówki k. Chęcin to dla nich prawdziwy wspinaczkowy raj.

...i adrenalina!Zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością będą chwalić sobie pobyt w Górach Świętokrzyskich. Nie tylko oni – pasjonaci sportów ekstremalnych i adrenaliny także. Jeżeli zwiedzanie i przemierzanie utartych szlaków to za mało – bez obaw! W Górach Świętokrzyskich uprawiać można off road, znany z dużych ilości błota; można też integrować zespół, grając w paintball i inne gry zespołowe; szaleć w parkach linowych lub pod okiem leśników zalesiać prastarą Puszczę Świętokrzyską. Nietypowe atrakcje sprawdzą się dobrze zwłaszcza podczas wyjazdów służbowych – konferencje, kongresy lub szkolenia warto urozmaicić w nieszablonowy sposób.

Podsumujmy: lokalizacja w centralnej części województwa świętokrzyskiego, a więc w centralnej Polsce; łatwy dojazd z niemal każdego zakątka kraju; rozwinięta infrastruktura; możliwość aktywnego wypoczynku, piękno samych gór... Powodów, aby firmowe spotkania organizować właśnie w Górach Świętokrzyskich jest wiele!

Województwo świętokrzyskie dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą potrzebną do organizacji konferencji i wydarzeń firmowych. Wybierz z 76 miejsc na Konferencje województwo świętokrzyskie

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 15.02.2014