img

Jak zaaranżować biuro przyjazne pracownikom

Jak zaaranżować biuro przyjazne pracownikom


Aranżacja biura to dziś już nie tylko kwestia wizerunkowa. Wiele wskazuje na to, że idą za nią wymierne korzyści. Satysfakcja oraz zdrowie pracowników znajdują się na samym szczycie listy zalet dobrego projektu przestrzeni biurowej. Zadowolenie pracowników to z kolei większa efektywność ich pracy, a co za tym idzie, lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa. O czym więc pamiętać, tworząc przyjazny projekt biura?


Oświetlenie i kolorystyka


Dobra aranżacja biura cieszy oko. Po przekroczeniu progu powinieneś poczuć, że jest tutaj po prostu miło. Większość pracowników spędza w pracy po osiem godzin dziennie. Wygląd otaczającej przestrzeni wpływa nie tylko na ich samopoczucie, lecz także wydajność.


Dobór kolorów odgrywa istotną rolę. Należy tutaj unikać mocnych i drażniących barw. Warto postawić na neutralne, delikatnie chłodne bądź nieco cieplejsze malowanie ścian. Jeśli zdecydujesz się na chłodniejszy wariant, dobrze przełamać go ciepłymi akcentami. Należy jednak zachować zdrowy umiar. Prostota jest tutaj głównym wyznacznikiem projektowym. Nieco chłodniejsze zabarwienie powinny dawać także lampy doświetlające stanowiska pracy, aby sprzyjały skupieniu i nie męczyły wzroku. Najlepiej, gdy oświetlenie biura jest zbliżone do naturalnego światła dziennego, do którego nasze oczy są najbardziej przyzwyczajone.


Potrzebna ergonomia


Pracodawca, który dba o zdrowie swoich podwładnych, powinien być dobrze zaznajomiony z pojęciem ergonomii. Dotyczy ono głównie krzeseł oraz biurek. Osoby zatrudnione w różnego rodzaju firmach spędzają w pozycji siedzącej po kilka godzin dziennie. Nie jest to idealna pozycja dla kręgosłupa. Dlatego warto wyposażyć stanowiska pracy w regulowane biurka oraz krzesła. Dzięki temu pracownicy unikną poważniejszych schorzeń kręgosłupa oraz będą mniej narażeni na wady postawy.


Ergonomiczne meble stosuje się także w akustycznych kabinach typu Work Spot. Są to małe pomieszczenia przeznaczone dla pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują w ciszy. Na uwagę zasługuje także prostota projektu, która skądinąd jest naczelnym wyznacznikiem aranżacyjnym. Innowacyjne kabiny akustyczne do biura zapewniające komfort i prywatność znajdziecie Państwo na witrynie SPOTY.SYSTEMS.


Powiększanie przestrzeni w małych pomieszczeniach


Duża część biur nie dysponuje wielkim metrażem. Nie znaczy to jednak, że nie mogą one sprawiać wrażenia przestrzennych. Przede wszystkim należy unikać zbyt masywnych mebli, które dominują przestrzeń. Duże szafy czy regały okazują się niekiedy nadto przytłaczające. Należy zatem pamiętać o naczelnej zasadzie zachowania umiaru i prostoty. Tam, gdzie to możliwe warto zamontować przeszklenia bądź lustra. Dobrze też nie stronić od chłodniejszych barw w aranżacji biura. Ważną rolę odgrywają także okna, które wpuszczają światło do wnętrza. Im większe otwory okienne, tym lepiej.


Aranżacja biura w zgodzie z naturą


Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z naturą służy człowiekowi. Daje ukojenie jego psychice, jak również wzbudza uczucie fizycznego komfortu i odprężenia. Najprostszym sposobem tchnięcia odrobiny natury w przestrzeń biurową jest zakup kilku roślin doniczkowych. Jeśli natomiast biurowe okna wychodzą na skwer, park albo las, warto jeszcze bardziej uwypuklić przyrodnicze sąsiedztwo.


Naturalna aranżacja biura to nie tylko rośliny, lecz także wszelkie materiały wywodzące się z przyrody. Najlepszym przykładem są meble wykonane z drewna. Przeważają tutaj uniwersalne dęby, sosny oraz buki, choć oczywiście można wyjść poza utarty kanon i poeksperymentować z innymi rodzajami drewna.


Relaks, integracja, czyli miejsca do spędzania wolnego od pracy czasu


Nie pozwól, aby pracownicy zbyt długi czas spędzali przy biurkach. Każdy w końcu zasługuje na kilka przerw w ciągu dnia pracy i dobrze, by mógł w wolnym czasie zmienić miejsce, w którym przebywa. Warto więc zadbać o stworzenie chillout roomu bądź jakiegokolwiek innego miejsca, w którym pracownicy mogliby spotykać się na luźne pogawędki i chwilę relaksu, dzięki któremu odetną się na moment od wykonywanych obowiązków i oczyszczą umysł. Zaowocuje to zdrowym zastrzykiem świeżej energii i przyczyni się do powiększenia kreatywnych zasobów, co w każdym przedsiębiorstwie jest na wagę złota.


Data publikacji: 27.09.2021