img

Bory Tucholskie - królestwo niebieskich strug i jezior

Fot. Wielkie Gacno, http://park.borytucholskie.info

Bory Tucholskie, zielone płuca Polski, to wyjątkowy teren, którego atrakcyjność wynika z piękna nieskażonej przyrody, prawdziwie czystego powietrza i niezliczonych możliwości rekreacyjnych. W takim miejscu z łatwością złapiesz oddech!

Bory Tucholskie, jeden z największych (120 tysięcy ha) i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce,to region wchodzący w skład Pojezierza Pomorskiego, położony w dorzeczu Brdy i Wdy. To miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla wszystkich miłośników przyrody, na dodatek dogodnie zlokalizowane – tak, że dla mieszkańców północnej i centralnej Polski dojazd nie stanowi większego problemu, z kolei mieszkańcom nieco bardziej oddalonych regionów uroki Borów z pewnością zrekompensują kilkugodzinną podróż.

Bory pod ochroną!Pierwotnie Bory Tucholskie stanowiły puszczę. Do dzisiaj zachowały się tam unikatowe okazy fauny i flory (także relikty roślinne), objęte obecnie ochroną w ramach licznych rezerwatów skupiających tak większe fragmenty puszczy, jak i pojedyncze gatunki. W północo-wschodniej części Borów funkcjonuje Park Narodowy Bory Tucholskie, a ich znaczna część stanowi obszar Natura 2000. Torfowe podłoże sprzyja bowiem występowaniu rzadkich gatunków ptaków.

To właśnie w Borach Tucholskich znajduje się najstarszy rezerwat przyrody w Polsce – rezerwat „Cisy Staropolskie”, naturalne środowisko cisów, na dodatek największe w kraju. Szczególnie zachwycało malarza Leona Wyczółkowskiego - cisowy gaj nazywał „świętym gajem”, miejscem natchnionym, w którym oddawał się szkicowaniu smukłych, cisowych kibici. Drzewostan Borów jest jednak zdominowany przez sosnę, a więc Bory Tucholskie to w gruncie rzeczy bory przede wszystkim sosnowe.

Kraina dziewięciuset jeziorGłówną atrakcją Borów są lasy (w głównej mierze właśnie sosnowe, ale także wspomniane już cisy, graby, osiki, dęby i brzozy), niemniej jednak otoczone nimi jeziora (aż 900 jezior!) są równie atrakcyjne i zachęcające. Część z nich urozmaicona jest urokliwymi wysepkami, na wielu tworzą się torfowiska, a tafle innych ozdobione są wodnymi liliami.

Szczególnie zachwycające jest największe z nich – Wdzydze, Jezioro Charzykowskie, a także Struga Siedmiu Jezior, tzn. system połączonych ze sobą jezior rynnowych. Podobnie największy zbiornik wodny, Zbiornik Koronowski, sprzyjający rekreacji wodniaków. Jachty i kajaki to doskonały sposób na wodną rekreację, tak samo zresztą jak spływ kajakowy rzeką Kamionką – kajakarzy czeka ponad
70 km wyjątkowej trasy!

Bory to zresztą wymarzone miejsce dla kajakarzy – mnóstwo tu jezior, a sieć rzeczna jest niezwykle gęsta. Rzeka Brda to nie lada wyzwanie dla wprawionych wodniaków, ale również kajakarska „ośla łączka” dla początkujących adeptów kajakarstwa. To dlatego, że trasa spływu jest równocześnie łatwa i zróżnicowana, zwłaszcza na początkowym odcinku rzeki, któremu znawcy przypisują iście górski charakter.

zdjecie
Fot. Kormorany, http://park.borytucholskie.info


Tucholskie Stonehenge i rzymski akcent BorówKamienne kręgi, które znajdują się w Borach Tucholskich, to bez wątpienia jedna z najbardziej intrygujących atrakcji regionu. Regularnie poukładane kręgi to najprawdopodobniej pozostałość po dawnych mieszkańcach tego terenu. Mówi się, że stanowiły one miejsce plemiennego kultu Gotów, były rodzajem świątyni i cmentarzyska równocześnie. Zagadkowa, tajemnicza wręcz historia powstania dodaje kamiennym kręgom mistycznego uroku.

Ciekawostką architektoniczną Borów jest z kolei akwedukt w Fojutowie zbudowany w XIX w. na podobieństwo rzymskich akweduktów. To istotne usprawnienie natury melioracyjnej – dzięki akweduktowi krzyżują się ze sobą dwie rzeki.

Rekreacja w BorachWszystkich, którzy wybiorą się do Borów Tucholskich, należy zapewnić, że nie zabraknie tam sposobów na spędzanie wolnego czasu. Czekają jeziora i ich rekreacyjny potencjał, czekają morenowe wzgórza i lasy - a w nich ścieżki idealne do spacerów, wycieczek rowerowych czy konnych przejażdżek.

Wszystko to w ciszy, spokoju, przy świeżym powietrzu! Relaks murowany, a miejsce idealne do podładowania nawet najbardziej wyczerpanych akumulatorów. Wokół przyjazna głusza, a pod ręką lokalne kurorty, które służą gościną i bazą noclegową przez cały rok.

Konfrencje na pomorzu

W województwie pomorskim możemy zorganizować konferencje w jednym z 254 obiektów. Wśród nich znajdziemy kameralne hoteliki i nowoczesne centra konferencyjne mogące pomieścić setki uczestników dużego eventu. Lista - ośrodki konferencyjno-szkoleniowe nad morzem.


Data publikacji: 16.05.2014