img

Ile kosztuje przeprowadzka do Krakowa za pracą?

Każdy kto kiedykolwiek zmieniał miejsce zamieszkania wie z jak wieloma wyzwaniami związane jest takie przedsięwzięcie. Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym kontekście są pieniądze. Dlatego też, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu z jakimi wydatkami wiążę się przeprowadza do innego miasta za pracą, a konkretnie przedstawimy ile kosztuje przeprowadzka do Krakowa. 

Miasto, na którym skupimy się w dzisiejszym wpisie to zdecydowanie jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych w naszym kraju, dlatego też nie dziwi fakt, że sporo ludzi decyduje się na przeprowadzkę do Krakowa właśnie za pracą. Jak kształtują się koszty życia w Krakowie, z jakimi wydatkami wiąże się zmiana miejsca zamieszkania na stolicę małopolski oraz jak dużo pieniędzy wydaje się na transport, jedzenie czy sport i rozrywkę w tym mieście? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu. 

 

Kto decyduje się na przeprowadzkę do Krakowa?

Zanim przejdziemy do najważniejszej części dzisiejszego artykułu, warto zastanowić się na tym kto tak właściwie decyduje się na przeprowadzkę do Krakowa? Mianowicie, jako, że bierzemy pod uwagę zmianę miejsca zamieszkania za pracą, zacznijmy od tego, że do stolicy małopolski przeprowadzają się najróżniejsi specjaliści z wielu dziedzin. W związku z tym, że Kraków to drugi największy ośrodek miejski w Polsce, swoje siedziby oraz oddziały w tym mieście posiada dużo sporych firm, między innymi tych z branży technologicznej. Dlatego też, wśród specjalistów, którzy najczęściej przeprowadzają się do Krakowa, są między innymi osoby zajmujące się branżą IT, zarówno programiści, jak i osoby odpowiedzialne za rekrutację w tej dziedzinie. Jednakże, oprócz pracowników technologicznych do Krakowa za pracą przeprowadza się dużo innych specjalistów, po prostu dlatego, że jest to miasto, które oferuje naprawdę zachęcające perspektywy zawodowe i życiowe. 

 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Krakowie?

Skoro wiemy już mniej więcej kto i dlaczego przeprowadza się do stolicy małopolski, czas przejść do głównej części naszego artykułu, w której przedstawimy jak prezentują się koszty życia w Krakowie. Zacznijmy zatem od najważniejszej informacji, czyli tego jak kształtują się koszty wynajmu mieszkania w opisywanym przez nas mieście. 

Osoby zmieniające miejsce zamieszkania zdecydowanie najczęściej na początek decydują się na wynajem długoterminowy, gdyż jest on znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż chociażby kupno mieszkania własnościowego na kredyt hipoteczny. Ceny wynajmu długoterminowego w Krakowie, jak i w każdym innym mieście są zależne od wielkości nieruchomości, którą wybierzemy. Według dostępnych informacji dotyczących rynku wtórnego mieszkań, średni koszty wynajmu kawalerki w Krakowie to około 2500-3500 złotych miesięcznie. Natomiast koszt ten w przypadku mieszkania dwupokojowego to około 3200-4500 złotych miesięcznie. Jednakże, należy pamiętać, że ceny te są zależne od wielu czynników, przede wszystkim takich jak standard mieszkania czy też jego lokalizacja, dlatego też poszczególne oferty mogą się znacznie od siebie różnić. 

 

Ile kosztuje transport, jedzenie czy sport i rekreacja w Krakowie? 

Tak jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie największy miesięczny wydatek każdej osoby przeprowadzającej się do Krakowa związany jest z wynajmem mieszkania. Natomiast, oprócz tego na koszty życia w każdym mieście składają się także inne ważne wydatki, przede wszystkim te związane z transportem, jedzeniem, rozrywką czy sportem i rekreacją. 

Zacznijmy od kosztów transportu, oczywiście zawsze dobrym rozwiązaniem jest posiadanie własnego samochodu, jednakże z wiadomych przyczyn nie jesteśmy w stanie podać średnich kosztów utrzymania własnego środku komunikacji. W związku z tym, warto wspomnieć, że Kraków jest miastem, które posiada bardzo dobrą i sprawną sieć komunikacji zbiorowej. Ponadto, jeżeli wybierzemy mieszkanie, które będzie znajdowało się w centrum miasta, bądź w jego pobliżu zdecydowanie warto wybrać krakowski transport zbiorowy, gdyż jego jakość jest naprawdę dobra, a miesięczny bilet w normalnej cenie to 160 złotych. Ponadto, warto pamiętać, że wybierając komunikacje miejską nie musimy martwić się o szukanie miejsca parkingowego w centrum miasta oraz nie musimy płacić za postój, co wcale nie jest takie tanie.  

W przypadku jedzenia ustalenie kosztów jest znacznie trudniejsze, każdy ma inne potrzeby w tym kontekście i każdy może na jedzeniu oszczędzać mniej lub więcej. Natomiast wydatki te można oszacować, przy samodzielnym gotowaniu powinniśmy się liczyć z tym, że na produkty spożywcze w ciągu miesiąca wydamy około 1000 złotych, jednakże, jeżeli cenimy sobie komfort lub nie mamy wystarczająco dużo czasu na gotowanie, miesięczny koszt jedzenia na mieście to około 1800-2000 złotych. 

Jeżeli cenimy sobie aktywne życie, warto też zwrócić uwagę na koszty sportu i rekreacji w Krakowie. W tym kontekście, opisywane przez nas miasto jest naprawdę atrakcyjne, gdyż ceny karnetów są przystępne. To znaczy można oszacować, że żyjąc aktywnie w Krakowie na sport i rekreację wydamy mniej więcej 250-500 złotych miesięcznie. 

 

Podsumowanie

Czy koszty życia w Krakowie są wysokie? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, jednakże nie da się ukryć, że w porównaniu do innych największych miast w Polsce, koszty życia w Krakowie nie należą do najniższych. Natomiast, przy odpowiednim zarządzaniu swoimi środkami, a jednocześnie nie będąc dusigroszem, można żyć w Krakowie naprawdę komfortowo. Szczególnie kiedy uda nam się znaleźć uczciwie płatną pracę, dzięki której będziemy w stanie opłacić wszystkie swoje konieczne wydatki, a także przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na oszczędności i przyjemności.


Data publikacji: 18.06.2024

Najnowsze newsy branżowe -

Nasi partnerzy

Hotel Gołebiewski
Copernicus Toruń
BCC Events Pałac Lubomirskich
ArtHotel Stalowa52
Qubus Hotel Wrocław
img
EB_logo
Everitum_logo
Media_Solutions_Group_logo
Wykładnia.pl logo
Agencja Mpower
Elite Music dostawca usług eventowych
JC tłumaczenia logo
Wykładnia.pl logo
Back to Top