img

Kujawy – Kraina jezior, romańskich zabytków i legendarnego Króla Popiela

Fot. http://www.wloclawek.pl

Kujawy to region, w którym trudno o nudę. Doskonała infrastruktura, łatwość dojazdu, piękno przyrody oraz atrakcje turystyczne sprawiają, że obszar idealnie spełnia się w roli destynacji wyjazdu służbowego.

Kujawy to historyczny i geograficzny region Polski, który obecnie położony jest niemal w całości w granicach województwa kujawsko-pomorskiego, a częściowo również w województwie wielkopolskim. Kujawy zlokalizowane są w dorzeczu dwóch rzek: Wisły i Noteci. Obszar ten odegrał istotną rolę w dziejach Polski. Dzisiaj Kujawy stanowią atrakcyjną destynację turystyczną; nadal wiele tu do odkrycia, krajobraz jest niewątpliwie piękny, a infrastruktura turystyczna – rozwinięta.

Kujawskie miasta



Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Ciechocinek – to najważniejsze miasta na Kujawach. Najbardziej znany jest Ciechocinek, od lat niezmiennie popularny kurort uzdrowiskowy. Nie zmienia to jednak faktu, że każde z wymienionych miast oferuje gościom odpowiednią infrastrukturę – hotele, restauracje, kluby, ośrodki szkoleniowe, a także mnóstwo atrakcji, które urozmaicą pobyt na Kujawach. Wszystkie te atuty sprawiają, że dla organizatorów wyjazdów służbowych, takich jak konferencje czy szkolenia, Kujawy stanowią region szczególnie interesujący.

Kujawy – region rekreacyjny



Kujawy mogą poszczycić się zarówno wieloma walorami krajobrazowymi, jak i walorami rekreacyjnymi. Należą do nich bez wątpienia kujawskie jeziora – na przykład Przyjezierze, Jezioro Borówno, Jezioro Jezuickie czy Zalew Koronowski – które oferują gościom przebywającym tu z wizytą mnóstwo atrakcji (sporty wodne, wędkarstwo). Puszcza Bydgoska – jeszcze nieodkryta, z rudymentarną infrastrukturą – staje się zaś miejscem idealnym nie tylko do turystyki pieszej, ale i do grupowych wypadów integracyjnych, których scenerią jest leśna głusz.

Ciechocinek? To na Kujawach!



To właśnie na Kujawach znajduje się najbardziej znane polskie uzdrowisko – Ciechocinek. Drugi kujawski kurort uzdrowiskowy to Inowrocław. W swojej leczniczej działalności obie miejscowości czerpią z dobrodziejstwa natury – słynne solanki potrafią zdziałać cuda zarówno w sanatoryjnych kuracjach, jak i w pielęgnacyjnych zabiegach oferowanych w salonach spa & wellness. Zabytkowe tężnie ciechocińskie i inowrocławskie to wyjątkowy dowód leczniczej tradycji, którą od lat kultywuje się w regionie.

Uzdrowiskowy potencjał Kujaw realizowany jest między innymi w działalności licznych salonów spa, nierzadko działających przy hotelach lub ośrodkach konferencyjnych. Goście, którzy przybywają na Kujawy – czy to prywatnie, czy służbowo (na przykład na szkolenia, imprezy integracyjne lub konferencje) – chętnie korzystają z naturalnego dobrodziejstwa Kujaw.

zdjecie

Fot. http://www.bydgoszcz.pl



Na tropie legend. Śladami przodków...



Oprócz piękna przyrody i uzdrowiskowego charakteru Kujawy oferują gościom również bogactwo zabytków. Region obfituje między innymi w zabytki architektury romańskiej – wymienić warto chociażby kolegiatę śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy czy rotundę w Strzelnie. Sama Kruszwica jest miejscem legendarnym – to tutaj miał żyć Piast Kołodziej, protoplasta dynastii; tutaj także znajdowała się Mysia Wieża, w której panował Król Popiel. Obecnie Mysia Wieża stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Kruszwicy.

Przywołując tę legendę, warto wspomnieć znajdujące się nieopodal Jezioro Gopło – równie często, co Kruszwica, przywoływane w legendarnych podaniach. W zachodniej części Kujaw znajduje się Szlak Piastowski – trasa turystyczna zaliczana do najbardziej interesujących w kraju. Tutaj również znajdują się miejscowości „bitewne”: Płowce i Koronowo – obie dobrze znane z lekcji historii. Na Kujawach nie można się nudzić; to pewne. Jeśli nie zajmie nas krajoznawcza przygoda lub uzdrowiskowy relaks, to z pewnością wciągnie nas podróż historycznym szlakiem...

Gościnne Kujawy zapraszają!



Kujawy mają jeszcze jeden znaczący walor – są doskonale skomunikowane z resztą kraju. Niedawno oddany odcinek autostrady A1, łączący Łódź z Kowalem, zapewnia mieszkańcom Łodzi i okolic łatwy i szybki (ok. 40-minutowy) dojazd. Również z Warszawy dotrzeć można tutaj w niedługim czasie. Wyjazd na Kujawy nie będzie stanowił problemu także dla mieszkańców Pomorza.

Aspekt logistyczny, a więc dogodny dojazd i rowzwinięta infrastruktura, jest szczególnie ważny w przypadku firmowych wyjazdów, takich jak szkolenia, konferencje czy imprezy integracyjne. Dlatego właśnie Kujawy są tak chętnie wybierane jako cel służbowych delegacji – dojazd nie stanowi problemu, infrastruktura pozwala na organizację spotkania nawet dla dużego grona uczestników, a region jest interesujący pod wieloma względami.

Eventy w kujawsko-pomorskim

Jak widać kujawy to idealny region na organizację wydarzenia, w województwie znajdują się aż 133 hotele i ośrodki konferencyjne, w których ofercie jest sala na konferencje i spotkania biznesowe w województwie kujawsko-pomorskim.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 01.02.2014

Nasi partnerzy