img

Rozliczenie PIT 2022 - wszystko co musisz wiedzieć

Spis treści

  Początek nowego roku to czas, w którym wiele osób staje przed zadaniem złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Jest to okres podsumowania zarobków osiągniętych w roku poprzednim i czas, w którym to można określić czy trzeba będzie dopłacić do samego podatku. Bardzo często w tym okresie pojawia się także pytanie jak rozliczyć PIT przez Internet z uwagi na to, że ta forma rozliczenia zdobywa coraz większą popularność. E PIT rozliczenie to sposób na to, aby bez konieczności wychodzenia z domu złożyć deklarację do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Obecnie postępująca informatyzacja w wielu państwowych instytucjach sprawia, że zarówno PIT 38, jak i wiele innych może zostać rozliczonych w formie online. Taka forma rozliczenia jest zatem bardzo komfortowo dostępna dla wielu osób i zainteresowanie się takową jest jak najbardziej wskazane.

   

  Jak rozliczyć PIT online?

   

  TEKST ALTERNATYWNY

  Czasy kiedy to w celu rozliczenia zeznania podatkowego trzeba było udać się do Urzędu Skarbowego już minęły. Obecnie mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że podatnicy mogą z łatwością wybrać najbardziej korzystną dla siebie opcję. Rozliczenie PIT przez Internet może w pewnym stopniu odbywać się w sposób zautomatyzowany, który będzie dla wielu podatników najbardziej odpowiedni i zagwarantuje największą wygodę. Skorzystanie z tego rodzaju opcji wymaga tego, aby podatnik posiadał profil zaufany. Jest to system weryfikacji, który umożliwia potwierdzenie tożsamości. Następnie wystarczy odwiedzić stronę podatki gov, na której znajduje się gotowy PIT przygotowany przez Urząd Skarbowy. W ten sposób bez problemu można rozliczyć PIT-37 online i cieszyć się procesem, który będzie w znacznym stopniu zautomatyzowany. Odpowiedni dla danego regionu US przygotuje zestawienie, które będzie obejmowało wszystkie osiągnięte w poprzednim roku podatkowym przychody. Dodatkowo automatycznie zostanie naliczony podatek do zapłaty lub zwrotu. Rozwiązanie jakim jest e PIT 2023 w przypadku wielu pracowników etatowych będzie w zupełności wystarczający i pozwoli na sprawne rozliczenie podatku za rok 2022. Przy tym umożliwi rozliczenie podatku przez Internet bez konieczności osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym i bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach.

   

  Sporządzenie PIT 11

   

  TEKST ALTERNATYWNY

  Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników bez względu na rodzaj umowy i formę współpracy zobowiązani są do przygotowania dla nich rocznych zeznań podatkowych. PIT 11 rozliczenie także możliwe jest do zrealizowania w formie online, ale wymaga większego skupienia się. Przede wszystkim należy pamiętać, aby złożyć PIT za 2022 do końca stycznia. Pracodawcy do tego czasu muszą przedstawić w Urzędzie Skarbowym dokument, który będzie podstawą do tego, aby następnie możliwe było przygotowanie rozliczeń już dla pracowników. Urząd Skarbowy online, a także portal podatkowy umożliwiają zdobycie najważniejszych informacji na temat samego przygotowania PITu i najważniejszych kwestii z tym związanych. Dzięki temu pracodawca będzie w stanie samodzielnie sporządzić dokument, który będzie zgodny z obowiązującymi przepisami. Uda się łatwo uzyskać poprawnie wypełniony PIT. Rozliczenie takiego dokumentu będzie już odbywało się bezpośrednio przez US.

   

  Do kiedy pracownik powinien wysłać deklarację podatkową?

   

  TEKST ALTERNATYWNY

  Przygotowany przez Urząd Skarbowy PIT-37 podatnik powinien sprawdzić i jeżeli wszystko się zgadza zaakceptować. Należy pamiętać, że e-PITy 2022 nie przewidują automatycznej akceptacji dokumentu. Dlatego też tak ważne jest pilnowanie wszystkich terminów, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności z samym urzędem. Często pojawiającym się pytaniem jest rozliczenie PIT do kiedy? W przypadku pracowników etatowych i osób z własną działalnością gospodarczą terminem krańcowym złożenia deklaracji jest koniec kwietnia. W roku 2023 wypada on w weekend i dlatego też terminem ostatecznym jest 2 maja 2023 roku. Do tego dnia powinno zostać złożone zeznanie podatkowe. Rozliczenie PIT 2022 do kiedy może jednak różnić się w zależności od składanej deklaracji. Z tego też powodu warto zawsze na oficjalnej stronie sprawdzić aktualne terminy dla poszczególnych rodzajów dokumentów.

  W przypadku spóźnienia może okazać się, że naliczane będą odsetki od zaległego podatku. W ich ustaleniu może pomóc kalkulator odsetek podatkowych lub telefon bezpośrednio do US.

   

  Czym się różni PIT-36 od PIT-37

   

  Obie deklaracje są jednymi z najczęściej składanych przez podatników. PIT-36 a PIT-37 różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Dokument o numerze 36 przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a 37 dla pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ale nie posiadających działalności gospodarczej. Narzędzie e PIT - rozliczenie podatku pozwala na rozliczenie obu rodzajów deklaracji w bardzo łatwy sposób. W obu przypadkach proces jest w pewnym stopniu zautomatyzowany. Rozliczenie PIT dzięki temu nie będzie stwarzało problemu, a narzędzia online sprawdzą się znakomicie w swoim zadaniu.


  Data publikacji: 24.01.2023

  Najnowsze newsy branżowe -

  Nasi partnerzy

  Back to Top