img

SKUTER WODNY – adrenalina, emocje, szybsza akcja serca, szaleństwo zawrotnej prędkości!

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Wystarczy wsiąść na skuter wodny, a na brzegu zostają trudy dnia, problemy i zmęczenie. Prędkość i poczucie wolności pozwalają odzyskać siły tak potrzebne na kolejne konferencje. Jazda spacerowa lub zawrotna prędkość ze sterownością jak w myśliwcu, to atrakcja nie tylko dla entuzjastów wodnego szaleństwa.


Skuter wodny – jet – ski – rodzaj motorówki – pojazd wodny, w którym może się zmieścić od 1 do 4 osób. Najpopularniejsze skutery wodne do uprawiania zarówno sportu, zwykłej rekreacji, czy wykorzystywane w ratownictwie wodnym przez straż przybrzeżną to najczęściej skutery jednoosobowe i dwuosobowe.

Pasażerowie siedzą w charakterystyczny sposób – na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu. Skutery wodne nie są duże, ale przysługują im dokładnie takie same prawa, jak innym obiektom pływającym, zgodnie z zasadami żeglugi śródlądowej i morskiej obowiązującymi na określonych akwenach.

Rodzaje skuterów wodnych- stojące – jednoosobowe – najmniejsze, najbardziej zwrotne, przeznaczone do wykonywania przeróżnych, nawet najtrudniejszych ewolucji,
- siedzące – mieszczące 2 – 4 pasażerów – większe, mniej zwrotne, przeznaczone do prostszej, ale równie szybkiej jazdy.

Budowa i zasada działania skutera wodnegoKadłub skutera wodnego zbudowany jest ze sztucznych materiałów dodatkowo wzmocnionych włóknem szklanym, by po przewróceniu się pojazd miał szansę niejako automatycznie odzyskać pionową pozycję. Do napędu służy mu silnik spalinowy o określonej mocy, który współpracuje z pędnikiem wodno – odrzutowym. Woda wpływa do pędnika, pod dużym ciśnieniem zostaje wyrzucona dzięki turbinie ze śrubą napędową przez dyszę sterującą w tylnej części skutera. W efekcie skuter porusza się do przodu na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

Każdorazowo skręt kierownicy wywołuje ruch dyszy sterującej, a wypływająca woda przesuwa rufę skutera również powodując jego skręt. Przy dużej prędkości konieczne jest pochylenie dla zrównoważenia siły odśrodkowej.

Skuter prowadzi się podobnie jak motocykl, kontrolując prędkość przez obrót prawego uchwytu, a w innych modelach – przez pociągnięcie dźwigni ręcznej – rączki w pobliżu nadgarstka.
Cały czas, bez przerwy podczas manewrowania dźwignia przepustnicy musi być wciśnięta. Puszczenie „gazu” lub wyłączenie silnika powoduje utratę kontroli nad skuterem i brak jego reakcji na jakiekolwiek ruchy kierownicy (nastąpi kontynuacja jazdy, jaka była ustawiona przed manewrem).

zdjecie
Fot. visulogik, http://www.everystockphoto.com


Jedna z ważniejszych informacji dotyczących skutera wodnego to ta, że pojazd ten nie posiada hamulców, więc aby się całkowicie zatrzymać, potrzeba pewnej odległości i czasu (bo ani puszczenie gazu, ani wyłączenie silnika nie spowoduje natychmiastowego wyhamowania i zatrzymania się skutera). Inercja (bezwładność) skutera warunkowana jest jego masą i prędkością do momentu rozpoczęcia manewru.

Bez względu na model, każdy skuter posiada awaryjny wyłącznik zapłonu – tzw. zrywkę – która zamocowana jest na nadgarstku lub kamizelce asekuracyjnej osoby kierującej skuterem. Zrywka ma za zadanie wyłączyć skuter, gdyby zdarzyła się wywrotka i i upadek osoby kierującej. Najważniejsze jest, aby w czasie jazdy zachowywać i utrzymywać wyraźny prosty kierunek. Niedozwolone jest wykonywanie figur na wodzie w dowolnym miejscu – służą do tego ściśle wyznaczone obszary zbiorników.

O skuterze wodnym w liczbach- moc silnika dwusuwowego – 80 KM – 255 KM,
- pojemność skokowa silnika – 700 cm3 – 1200 cm3,
- największa prędkość – 115 km/h – 130 km/h – ponad 60 węzłów,
- maksymalna waga – nawet ponad 400 kg,
- zużycie benzyny – do 40 l/h,
- cena nowego skutera wodnego – ponad 50 000,00 zł.

Warunki konieczne do spełnienia dla chętnych na przejażdżkę skuterem wodnym
- kierujący skuterem musi posiadać patent starszego sternika motorowodnego – do jazdy na skuterach stojących o mocy nie przekraczającej 80 KM, wystarczy patent sternika motorowodnego,
- odpowiedni czas – najlepszy sezon (letni) trwa od połowy czerwca do końca do początku września,
- poza sezonem letnim niezbędna do ubrania jest długa pianka i buty piankowe, dzięki którym uczestnik chroniony jest przed wychłodzeniem,
- dla bezpieczeństwa niezbędny jest kask ochronny i kamizelka asekuracyjna.

BezpieczeństwoSkuter wodny należy do jednej grupy razem z pojazdami przypominającymi motory jeżdżącymi po drogach i skuterami śnieżnymi. Jest jednak od nich znacznie bezpieczniejszy. Mimo bezpieczeństwa jazda na skuterze jednak zaliczana jest do grupy sportów ekstremalnych. Wszystko zależy od dostosowania prędkości do umiejętności i rodzaju jazdy – turystycznej lub wyczynowej. W przypadku braku odpowiednich uprawnień zabawa musi się odbywać po czujną kontrolą instruktora PZMiNW.

Najpopularniejsze marki skuterów wodnych- Kawasaki,
- Yamaha DeLux – 110 KM, Cruiser
- Sea – doo 3D – 255 KM, polecany do jazdy wyczynowej,
- Honda,
- Suzuki.

Dostępne warianty imprezy z wykorzystaniem skuterów wodnych
- jazda rekreacyjno - turystyczna,
- wyścigi na skuterach wodnych o mocy 110 KM – 160 KM,
- pokazy jazdy wyczynowej,
- połączenie jazdy na skuterach wodnych z elementami ratownictwa wodnego,
- dłuższe rejsy żeglarskie podczas, których dodatkową atrakcję stanowi jazda na skuterach.

Każdorazowo przygoda na skuterze wodnym rozpoczyna się od zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa i nauki obsługi skutera. Podczas zabawy uczestnikom towarzyszą ratownicy WOPR i instruktorzy sportów motorowodnych na skuterach zabezpieczająco – asekuracyjnych.

Orientacyjne koszty (netto) jazdy na skuterze wodnym- wypożyczenie skutera – krótka przejażdżka – 15 minut – 100,00 zł,
- wypożyczenie skutera na cały dzień – do 8 godzin – 2500,00 zł – 3000,00 zł,
- wypożyczenie skutera w sezonie letnim – 1 godzina – 600,00 zł – 700,00 zł,
- wypożyczenie skutera, dojazd, wodowanie poza sezonem letnim – 1 godzina – 800,00 zł – 900,00 zł.

Kontakt do wybranych firm oferujących przygodę na skuterze wodnym:
1. Centrum Sportów Ekstremalnych: Gdów, droga na Podolany, tel. +48 509 511 988, +48 601 520 660.

2. Grupa Extreme: Biuro Obsługi Klienta 83 – 031 Łęgowo, ul. Nowa 10, Andrzej Gidziński tel. +48 603 120 888, Radek Radziwilski tel. +48 502 123 568.

3. Water Jet Sp. z o. o.: Siedziba: 03 – 642 Warszawa, ul. Kondratowicza 50, Biuro: 05 – 126 Nieporęt, ul. Wojska Polskiego 18c, Port: 05 – 127 Białobrzegi, ul. Wczasowa 15a, tel. + 48 69 522 25 55, + 48 22 499 90 40.

4. Sniper – specjaliści od imprez: 10 – 300 Olsztyn, ul. Towarowa 14, tel. +48 89 523 70 03, +48 89 678 96 59.
Data publikacji: 12.03.2015