img

Bieszczady wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym

Fot.: www.bieszczady.net.pl

Bieszczady - niegdyś zupełnie dzikie, dzisiaj doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Nadal jednak oferują ciszę, spokój i kontakt z dziką naturą.

Bieszczady są najbardziej wysuniętym na południowy-wschód rejonem Polski, jednym z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo, niezwykle bogatym w walory przyrodnicze. Niejednokrotnie marginalizuje się jednak tę atrakcyjność Bieszczad, nie doceniając uroków krainy, która leży trochę jakby „na uboczu”.

Niesłusznie – Bieszczady mają do zaoferowania nie tylko piękne widoki i nieskażoną niczym przyrodę, ale także ciszę i spokój. Planując firmowy wyjazd lub konferencję z dala od zgiełku miasta, warto wziąć pod uwagę niewątpliwe atuty Bieszczad.

Zielone wzgórza nad Soliną…Jezioro Solińskie, a więc „Bieszczadzkie Morze”, to znak rozpoznawczy Bieszczad. Co prawda nie jest to naturalny zbiornik wodny, ale sztuczne, zalewowe jezioro, które powstało w latach 60. XX w., jednak zrosło się z bieszczadzkim krajobrazem i stanowi obecnie jego nieodłączny element. Sprzyja sportom wodnym, szczególnie żeglowaniu. Miłym akcentem kończącym pracowity dzień będzie także z pewnością wieczorny rejs po jeziorze.

Wybierz, spośród 30 ośrodków w pięknym regionie Bieszczad, organizujących konferencje i inne wydarzenia biznesowe: Hotele i obiekty eventowe w Bieszczadach

Na żeglarzy czeka tutaj moc wyzwań – jezioro otoczone ze wszystkich stron zielonymi wzgórzami znane jest ze zmienności kierunku wiatru. Nad Soliną można wypożyczyć sprzęt wodny (jachty, kajaki, żaglówki, rowerki wodne), ciesząc się jednocześnie z faktu, że chwil błogiego relaksu nie zakłóci odgłos motorówki – na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. To również raj dla wędkarzy (mnóstwo gatunków ryb!), amatorów plażowania lub spokojnych spacerów brzegiem jeziora, a także dla nurków.

Bieszczadzkie uzdrowiskaNad brzegami jeziora znajdują się dwie słynne miejscowości uzdrowiskowe – Polańczyk i Solina. Polańczyk to prawdopodobnie najbardziej znany bieszczadzki kurort wypoczynkowy, słynący przede wszystkim z doskonałej infrastruktury. To również jeden z najbardziej tętniących życiem zakątków Bieszczad.

Inne znane i doskonale przygotowane na przyjęcie gości miejscowości to Wetlina i Ustrzycki Górne. Obie stanowią idealną bazę wypadową dla wycieczek w góry, w obu znajdują się także bazy noclegowe dostosowane do potrzeb turystów - także tych bawiących w Bieszczadach służbowo.

Połoniny...Innym typowo bieszczadzkim krajobrazem są połoniny zachęcające do pieszych wędrówek górskich – jednej z głównych tamtejszych atrakcji rekreacyjnych. Większość połonin jest objęta ścisłą ochroną, znajdują się bowiem na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (największy górski park narodowy w Polsce). Jedną z najbardziej urokliwych tras wycieczkowych jest trasa wiodąca do Połoniny Wietlińskiej.

Nieco wyższa Połonina Caryńska zachwyca z kolei dzikością otoczenia – żyją tam niedźwiedzie, rysie czy wilki, jednak nie stanowi to zagrożenia dla turystów, ponieważ przemierzają oni połoninę wyznaczoną trasą, na której napotkanie dzikiego zwierzęcia graniczy z cudem. Amatorom górskich wędrówek z pewnością przypadną do gustu także szlaki innych masywów górskich – Wielkiego Działu czy Pasma Granicznego.

Zabytkowa twarz BieszczadJeżeli jednak - zamiast pieszych wędrówek po górskich szlakach - wolicie te po szlakach turystycznych, nie zawiedziecie się. W Bieszczadach, a konkretnie w Sanoku, znajduje się jedno z najbardziej imponujących muzeów na wolnym powietrzu – 38-hektarowy skansen prezentujący kulturę pogranicza.

Bieszczady to także prawdziwe zagłębie cerkiewne – warto zobaczyć m.in. cerkiew w Równi, Czarnej czy Łopienicach. Dopełnieniem będzie z pewnością wizyta w sanockim Muzeum Ikon (mieści się ono w Zamku Królewskim). Godna uwagi jest również Synagoga w Lesku.

Banda KrzychaBieszczadzka Kolej Wąskotorowa to z kolei gratka dla sympatyków nietypowych – bo wyjątkowych w skali kraju – środków komunikacji. Kolejka kursuje pomiędzy Wolą Michową a Smolikiem głównie latem, jednak Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie, która ustala harmonogram przejażdżek, organizuje również pozarozkładowe kursy, oferując także nieco adrenaliny – na specjalne życzenie kolejkę napada szajka bandyckich konnych jeźdźców nazwana groźnie „Bandą Krzycha”.

zdjecie
Fot. http://www.bieszczady.net.pl


Bieszczadzka moc atrakcjiPoza naturalnym pięknem przyrody, ciszą i spokojem, Bieszczady oferują także szereg atrakcji, które z pewnością sprawdzą się jako urozmaicenie służbowego wyjazdu. Jedną z nich może być czerpiąca z lokalnego kolorytu biesiada przy ognisku lub przejażdżka taborowymi wozami. Ciekawym doświadczeniem, świetnie integrującym zespół, może okazać się sprawnościowy konkurs dla prawdziwych ludzi lasu zainspirowany bieszczadzką siekierezadą.

W Bieszczadach można również wynająć quady, samochody terenowe (idealne miejsce na off road!) czy rowery (wiele interesujących tras rowerowych), niezapomnianą przygodą może być także dzień spędzony w parku linowym lub zespołowa gra w paintball w bieszczadzkich lasach.

A jeśli zdecydujecie się na bieszczadzką „zimę ludzi lasu”, a więc na wyjazd w Bieszczady zimową porą, będziecie mogli wziąć udział w kuligu lub psim zaprzęgu albo wypożyczyć skutery śnieżne – dobra zabawa murowana, nawet w najbardziej siarczysty mróz!

Szukasz miejsca na organizację szkolenia lub imprezy firmowej na Podkarpaciu? Wybieraj z bazy 92
obiektów: Województwo Podkarpackie Sale szkoleniowe
red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 01.05.2014