Spis treści
Kucharz wykonuje kluczową pracę w lokalu gastronomicznym, dlatego – niezależnie od faktu, czy gotuje w kuchni otwartej, czy nie – powinien ubierać się stosownie do rangi tego zajęcia. Dwa najważniejsze kryteria, które musi spełniać strój kucharski, to zapewnianie bezpieczeństwa oraz schludność. W ten sposób restaurator dba nie tylko o zdrowie i komfort, ale także morale całej załogi.
Stylowy uniform gastronomiczny – bluza kucharska i spodnie
Bluzy kucharskie (kitle) występują w różnych wariantach – jedno- i wielokolorowe, gładkie i z nadrukami oraz z krótkimi i długimi rękawami. To, co je łączy, to zachodzące na siebie poły. Dzięki temu na klatce piersiowej i brzuchu kucharza powstaje gruba warstwa chroniąca przed oparzeniem czy skaleczeniem, o które nietrudno podczas gotowania. Spodnie kucharskie razem z kitlem tworzą profesjonalny uniform dla kucharza.
Przy wyborze spodni i bluzy kucharskiej warto postawić na wysokogatunkowe materiały, które wytrzymają pracę przy wyższej temperaturze i wilgotności, a także wielokrotne pranie i prasowanie. Pojawianie się przetarć czy trwałych plam wymusi szybszą wymianę odzieży roboczej, dlatego nie ma sensu na niej oszczędzać. Kucharze najchętniej sięgają po lekką mikrofibrę, plamoodporny nylon albo przewiewną bawełnę.
Fartuch i zapaska dla kucharza
Fartuch kucharski i zapaska to dodatkowe elementy stroju kucharza, które zakłada się na kitel. Czym się różnią? Tym, że fartuch zazwyczaj jest dłuższy i zakładany przez głowę, a zapaska – wiązana w pasie (zapaskę często noszą również kelnerzy, bariści i barmani). Tę część ubioru można bardzo łatwo wymienić, jeśli się zabrudzi, dzięki czemu kucharz przez cały dzień wygląda schludnie i czysto. Warto mieć w wyposażeniu restauracji odpowiednią liczbę fartuchów i/lub zapasek, najlepiej po dwie na jedną osobę pracującą na zmianie.
Nakrycia głowy i obuwie dla kucharza
Jeśli gość restauracji znajdzie na swoim talerzu włos, nie tylko najprawdopodobniej zażąda świeżej porcji (słusznie zresztą), ale również wyrobi sobie niepochlebną opinię na temat jakości obsługi. Z tego powodu kucharz musi nosić nakrycie głowy, spod którego żaden włos się nie wymknie. Zazwyczaj w kwestii jego wyboru obowiązuje spora dowolność, jednak w niektórych restauracjach wielkość czapki kucharskiej świadczy o statusie kucharza – im większa, tym wyżej stoi w kuchennej hierarchii.
Co może nosić osoba pracująca w kuchni, aby zakryć głowę?
- Bandanę lub wiązaną z tyłu głowy chustę (https://ubraniadlakucharzy.pl/bandana),
- budyniówkę – charakterystyczne kucharskie nakrycie głowy z plisami,
- czapkę z daszkiem lub kaszkiet (https://ubraniadlakucharzy.pl/budyniowka),
- toczek - https://ubraniadlakucharzy.pl/toczek,
- czepek.
W kwestii omawiania kucharskiego ubioru nie można pominąć butów. Kucharz pozostaje na nogach przez wiele godzin, dlatego obuwie musi być wygodne (najlepiej z wkładką anatomiczną), lekkie, przewiewne i antypoślizgowe.
Ubrania dla kucharza – bezpieczeństwo, schludność i stylowy design
Kiedyś kucharskie ubrania były głównie białe lub czarne, ale obecnie w ofercie sklepów z odzieżą gastronomiczną można znaleźć cały wachlarz kolorów, wzorów i printów. Dzięki temu nie ma żadnego problemu ze skompletowaniem wyróżniającego się i stylowego stroju dla kucharza.