Spis treści
- Urządzenia audiowizualne i nagłośnienie sal konferencyjnych
- Oświetlenie pomieszczeń konferencyjnych
- Nagłośnienie w salach konferencyjnych
- Funkcjonalność pomieszczeń konferencyjnych
- Możliwości aranżacyjne i umeblowanie sal konferencyjnych
- Komfort podczas konferencji
- Usługi gastronomiczne podczas konferencji
- Usługi dodatkowe dla organizatorów konferencji
Organizatorzy spotkań firmowych, konferencji i szkoleń, poszukując odpowiedniej lokalizacji, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na funkcjonalność wybranej sali, jej powierzchnię i przede wszystkim wyposażenie. Tworząc nowe pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe lub modernizując już istniejące, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które mogą uatrakcyjnić salę konferencyjną wynajmującym.
Urządzenia audiowizualne i nagłośnienie sal konferencyjnych
Jednym z najważniejszych komponentów dobrze wyposażonej sali konferencyjnej jest dostęp do nowoczesnego sprzętu audiowizualnego. Ciężko sobie wyobrazić współczesny kongres, szkolenie, audyt czy firmowy bilans okresowy, bez wykorzystania prezentacji multimedialnych, slajdów czy podcastów. Wyposażając pomieszczenie konferencyjno-szkoleniowe, warto zainwestować w wysokiej jakości cyfrowe projektory i rzutniki o wysokiej rozdzielczości.
Coraz bardziej popularny jest montaż podsufitowy tego typu urządzeń, zapewniający lepszą jakość odbioru bez utraty powierzchni konferencyjnej. Duże znaczenie ma również jakość wyświetlacza czy monitora, gdzie przyjmowana jest zasada, że im większa przekątna tym lepiej dla odbiorców. Najchętniej wybierane są wielkopowierzchniowe monitory LED, zapewniające dobrą jakość obrazu i energooszczędność.
Coraz częstszym zabiegiem jest w ostatnim okresie, doposażenie sal szkoleniowo-konferencyjnych w kamery internetowe, umożliwiające realizację spotkań hybrydowych i wideokonferencji z użyciem popularnych platform takich jak Zoom czy Teams.
Zobacz więcej: Sala konferencyjna - jakie wyposażenie warto wybrać?.
Polecane firmy zaopatrujące ośrodki konferencyjne w sprzęt audiowizualny: Vidikom.com.pl, Biurfan.pl.
Oświetlenie pomieszczeń konferencyjnych
Z doświadczeń organizatorów wynika, że najchętniej wybierane są sale konferencyjne, które oferują jednocześnie dostęp do światła dziennego jak i możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia na czas prezentacji multimedialnych czy transmisji streamingowych.
Światło dzienne jest bardzo pożądane w trakcie szkoleń i długotrwałych rozmów negocjacyjnych, kilka godzin spędzonych przy sztucznym oświetleniu może okazać się bardzo nużące. Większość szkoleń i spotkań edukacyjnych wymagających od słuchaczy sporządzania notatek, lepiej sprawdza się w pomieszczeniach z dostępem do dziennego światła.
Sztuczne doświetlenie sali, powinno charakteryzować się jak najlepszą jakością, dlatego warto zapoznać się z ofertami źródeł światła jak najbardziej zbliżonymi do światła naturalnego, które nie męczy oczu w trakcie dłuższych paneli i kilkugodzinnych kongresów. Żarówki tego typu odznaczają się najczęściej dłuższą żywotnością i wysoką energooszczędnością.
Zobacz więcej: Jak dobrze oświetlić salę konferencyjną?.
Polecane firmy oferujące instalację oświetleniową dla ośrodków konferencyjnych: Trilux.com, Perfandled.pl.
Nagłośnienie w salach konferencyjnych
Spotkania firmowe, odczyty edukacyjne oraz wszelkiego rodzaju konferencje i kursy pracownicze wymagają dobrej jakości nagłośnienia.
Konferencje, audyty i prelekcje realizowane przy użyciu niskiej klasy systemów nagłaśniających, potrafią bardzo szybko zniechęcić słuchaczy.
Moc głośników, ich rozmieszczenie i zastosowane rozwiązania, powinny być wprowadzane zgodnie z warunkami i możliwościami akustycznymi pomieszczenia.
Zupełnie inne systemy będą obecne w mniejszych salach szkoleniowo-warsztatowych, a inne w dużych salach kongresowych przeznaczanych dla kilkuset słuchaczy.
Na rynku dostępne są nowoczesne formy inteligentnego nagłośnienia, które można dostosować do każdego rodzaju pomieszczeń i przeznaczenia akustycznego z doborem właściwych systemów głośnomówiących i głośników, często sterowanych indywidualnie, co pozwala zapewnić najwyższą jakość odbioru.
Zobacz więcej: Jak dobrze nagłośnić salę konferencyjną?.
Polecane firmy oferujące urządzeniami nagłośnieniowymi do sal konferencyjnych: Akustyka.pl, Dexon.pl.
Funkcjonalność pomieszczeń konferencyjnych
Wspomniane wcześniej urządzenia audiowizualne, informatyczne i nagłośnieniowe, wymagają wcześniejszego rozplanowania podłączeń, co pozwoli uniknąć plątaniny przewodów utrudniających komunikację.
Często przewody, gniazda i podłączenia, prowadzone są w specjalnych szynach i kanałach kablowy, co w dużym stopniu ułatwia organizację wszystkich urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwie jak największe zastosowanie połączeń bezprzewodowych.
Organizator konferencji, może wtedy korzystać z własnych zasobów zgromadzonych na laptopie bądź smartfonie, przesyłając je do rzutnika, drukarki czy bezpośrednio na ekran.
Większość prelegentów i prowadzących szkolenia, oczekuje takiego przygotowania sali, które nie będzie wymagało wielu zabiegów technicznych.
Zobacz więcej: Co powinna zawierać sala konferencyjna?.
Polecane firmy zaopatrujące środki konferencyjne w funkcjonalny sprzęt: Aksjom.com.pl, Trias.pl.
Możliwości aranżacyjne i umeblowanie sal konferencyjnych
Wyposażając salę konferencyjną, trzeba zadbać o możliwość przygotowania różnorodnych modeli ustawienia stolików. Małe sale przeznaczone do kameralnych spotkań, najlepiej sprawdzają się z dużym stołem prezydialnym, gdzie komfortowo można prowadzić negocjacje i narady. Duże sale kongresowe powinny dawać więcej możliwości.
Ustawienie teatralne pozwala zgromadzić w pomieszczeniu największą liczbę słuchaczy, warto jednak zadbać o wyposażenie sali w kompaktowe stoły, co pozwoli szybko przygotować układ szkolny, warsztatowy czy ustawić stoły w podkowę, zgodnie z charakterem spotkania i oczekiwaniami organizatorów.
Największe powierzchniowo sale konferencyjno-kongresowe, mogą zostać wyposażone w nowoczesne systemy ścian przesuwnych z poliwęglanu lub dźwiękoszczelnych.
Taki zabieg pozwala w szybki sposób podzielić pomieszczenie na kilka mniejszych sal szkoleniowo-warsztatowych, umożliwiając realizację kilku projektów jednocześnie, lub wykorzystać całe pomieszczenie w trakcie dużej konferencji.
Zobacz więcej: Aranżacja sali konferencyjnej - na co zwrócić uwagę?.
Polecane firmy produkujące meble biurowe: Mebway.pl, Abea.pl.
Komfort podczas konferencji
Organizatorzy wydarzeń firmowych, spotkań biznesowych i konferencji, szukając odpowiedniego pomieszczenia, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd sali konferencyjnej.
Dlatego też ważnym elementem jest wybór odpowiedniego wystroju, stonowanych kolorów i umeblowania, które zapewni dobre wrażenie na wybierających lokalizację konferencji.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nawet najbardziej wyrafinowane, ale niezbyt wygodne meble, mogą zepsuć całkowity odbiór organizowanego eventu. Komfort słuchaczy i uczestników konferencyjnych jest bardzo ważny, dlatego krzesła i siedziska, powinny charakteryzować się nie tylko walorami wizualnymi, ale również zapewniać wygodę w trakcie długotrwałych spotkań i pokazów.
Dużym atutem mającym wpływ na wybór sali, może okazać się montaż klimatyzacji, zapewniający optymalne warunki dla uczestników spotkań bez względu na warunki pogodowe.
Zobacz więcej: Czym się kierować przy wyborze krzeseł konferencyjnych?.
Polecane firmy produkujące krzesła do sal konferencyjnych: Centrumkrzesel.pl, Swiat-krzesel.pl.
Usługi gastronomiczne podczas konferencji
Ważnym detalem, na który zwraca się uwagę przy wyborze sali konferencyjno-szkoleniowej, są możliwości cateringowe i obsługa gastronomiczna.
Jeżeli w budynku, lub najbliższej okolicy pomieszczeń konferencyjnych nie ma restauracji, warto podjąć współpracę z firmą cateringową, która zapewnia różnorodne formy poczęstunku.
Sale konferencyjne posiadają specjalnie wydzieloną część gastronomiczną, gdzie można przeprowadzać przerwy kawowe, a organizacja bankietu, przyjęcia czy obiadu biznesowego może podnieść atrakcyjność oferty konferencyjnej.
Szkolenia i kursy firmowe urozmaicone ciepłym napojem i słodką przekąską, mogą zachęcać organizatorów.
Natomiast jeśli organizowane są duże kongresy i spotkania biznesowe wysokiego szczebla, wymagają bardziej wyszukanej oferty gastronomicznej, o czym warto pamiętać przygotowując profil sali konferencyjnej.
Zobacz więcej: Catering, menu i przekąski na konferencję - o czym musisz pamiętać?.
Polecane firmy cateringowe oferujące usługi gastronomiczne podczas konferencji: Delicatering.pl, Cateringowy.com.
Usługi dodatkowe dla organizatorów konferencji
Przygotowując oferty konferencyjne, trzeba mieć na uwadze, że oprócz profesjonalnie wyposażonej sali, ważne są wszystkie usługi dodatkowe. Uczestnicy spotkań firmowych oczekują między innymi dostępu do urządzeń biurowych, dobrej jakości stabilnego Internetu, nowoczesnych rozwiązań informatycznych, takich jak przesył materiałów na prywatne urządzenia mobilne, możliwości rejestracji video czy bezpośredniej transmisji spotkania w sieci.
W zależności od charakteru pomieszczeń konferencyjnych, można je doposażyć w różnorodne urządzenia i wyposażenie ponadstandardowe, decydując się na takie rozwiązania jak kabiny tłumaczeń symultanicznych, stoły modularne z wewnętrznym zasilaniem czy ścianki wystawiennicze większość tego typu nowoczesnych dodatków jest wysoko oceniana przez najemców.
Dobierając urządzenia i oprogramowanie multimedialne, trzeba nastawić się na jak największą kompatybilność, zapewniając obsługę najpopularniejszych nośników danych, co poprawia komfort prelegentów i zwiększa atrakcyjność pomieszczeń konferencyjnych.
Zobacz więcej: Jak nowocześnie wyposażyć salę konferencyjną?.
Polecane firmy oferujące nowoczesny sprzęt technologiczny: Hdcinema.pl, Aplusv.pl.