Spis treści
Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Pojawienie się nowych technologii oznacza koniec pewnych tradycyjnych zawodów, ale też umożliwiło rozwój licznych profesji, o których nikt nie słyszał jeszcze kilkanaście lat temu. Należy do nich koordynator konferencji – niezbędny tam, gdzie odbywają się większe wydarzenia branżowe. Za co odpowiada osoba zatrudniona na tym stanowisku, jakie wymagania musi spełniać i czy warto pokierować swoim rozwojem zawodowym w tym kierunku?
Kim jest koordynator konferencji i na czym polega jego praca?
Co właściwie robi koordynator konferencji? Właściwie łatwiej byłoby powiedzieć, czego nie robi. To właśnie on odpowiada za to, by całe wydarzenie przebiegło prawidłowo, zgodnie z harmonogramem, z satysfakcją i korzyścią dla prelegentów, gości, wystawców i patronów.
Każdy, kto kiedykolwiek organizował dowolną uroczystość, galę czy konferencję biznesową, wie doskonale, ile wysiłku trzeba włożyć w zgranie wszystkich elementów – nawet jeśli chodzi tylko o imprezę urodzinową na kilkanaście osób. W przypadku konferencji odpowiedzialność jest oczywiście nieporównywalna – w ciągu kilku dni przez lokalizację przewijają się dziesiątki tysięcy osób. Wszyscy chcą spędzić ten czas owocnie, bezpiecznie, w miłej atmosferze i komfortowo.
Praca koordynatora konferencji zaczyna się na długo przed wydarzeniem. Musi on zaplanować harmonogram wydarzeń i rozkład przestrzeni. Odpowiada za wszystkie najdrobniejsze szczegóły – od bezpieczeństwa antyterrorystycznego, przez zapewnienie niezbędnego sprzętu, aż po czystość w toaletach. Oczywiście nie robi wszystkiego osobiście – prawdopodobnie najtrudniejszą z posiadanych przez niego kompetencji jest przemyślane delegowanie zadań pracownikom i podwykonawcom.
Czego wymagają pracodawcy od kandydata na stanowisko koordynatora konferencji?
Tak duża odpowiedzialność wymaga od kandydata wykazania się licznymi talentami. Jeśli chodzi o cechy charakteru, na tym stanowisku sprawdzi się wyłącznie osoba perfekcyjnie zarządzająca swoim czasem, dynamiczna, zdecydowana, ambitna, umiejąca pracować wielozadaniowo, również pod presją czasu. Od koordynatora konferencji wymaga się wysoko rozwiniętych zdolności komunikacyjnych, kultury osobistej oraz znajomości niuansów branży.
Z tego też powodu koordynatorem konferencji na pewno nie zostanie osoba bez doświadczenia. Jeśli po raz pierwszy ubiegasz się o to stanowisko, przydadzą się referencje potwierdzające twój udział w podobnych wydarzeniach, na niewiele niższym stanowisku.
Konkretne wykształcenie nie jest może wymogiem, ale jego zdobycie znacznie pomaga. Mogą to być studia na kierunku zarządzanie lub event management. Obecnie dostępne są również zaawansowane kursy, pozwalające na zdobycie wymaganych kompetencji. Szczegółowe wymagania pracodawców również dla takich stanowisk możesz sprawdzić na GoWork.pl, na https://www.gowork.pl/praca/chojnice;l - to idealny przykład, że ogłoszenia o pracę dla osób związanych zawodowo z organizacją eventów dostępne są nawet w mniejszych miastach.
Czy warto zostać koordynatorem konferencji? Za i przeciw
Koordynator konferencji to niewątpliwie stanowisko bardzo odpowiedzialne, ale też wyjątkowo satysfakcjonujące. Poza zadowoleniem z dobrze wykonanej pracy liczą się oczywiście również pieniądze – w tym przypadku niemałe. Koordynator dużego eventu może zarobić nawet ponad 10.000 zł miesięcznie – i to na rękę. W przypadku mniejszych wydarzeń (dobrych do zdobywania doświadczenia), jest to od 4.000 do 6.000 zł.
Największym minusem tej pracy jest narażenie na przewlekły stres. Jeśli masz problemy z jego kontrolą, koordynację konferencji możesz przypłacić zdrowiem fizycznym lub psychicznym.