Spis treści
Rośnie liczba firm, które decydują się na wdrożenie systemu ERP. Wielość pozytywnych rekomendacji świadczy o tym, że rozwiązanie to wiąże się z korzyściami dla przedsiębiorstwa. Jakie daje profity i jakie obszary działalności wspierać będzie oprogramowanie?
System ERP jest zaawansowanym rozwiązaniem informatycznym służącym do zarządzania i sprawowania kontroli nad wszystkimi procesami, z jakimi wiąże się działalność biznesowa.
Z czym wiąże się wdrożenie systemu ERP?
Najważniejszą cechą systemu ERP jest to, że pozwala gromadzić i przetwarzać dane z całego przedsiębiorstwa w jednej bazie danych. Jest to o tyle istotne, że pracując na niezależnych programach w poszczególnych działach firmy, są odrębne bazy danych. Z kolei system ERP kondensuje wszystkie te bazy w jedną. To przekłada się na sprawniejszy przepływ informacji i lepszą komunikację wewnątrz firmy. Ponadto oprogramowania tego rodzaju pozwalają na zautomatyzowanie wielu czynności, które do tej pory trzeba było wykonać ręcznie. To z kolei zmniejsza ryzyko błędów, skraca czas i zwiększa efektywność pracy. Jeszcze więcej na temat zalet jest na stronie https://www.enova.pl/co-to-jest-erp/.
Jakie obszary usprawnia ERP?
Wdrożenie systemu ERP rzutuje na działanie każdego obszaru działalności. Oprogramowanie można dopasować pod względem funkcjonalności do specyfiki działania firmy. System ERP będzie inaczej wyglądać w przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego, a inaczej, kiedy go wdraża firma transportowa lub biuro rachunkowe. Co będzie wspierać?
- Pracę magazynu. Jednym z podstawowych modułów, jakie przydadzą się w wielu firmach, jest moduł poświęcony magazynowi. Dzięki niemu szybko można zweryfikować stany magazynowe, termin dostawy, generować dokumenty.
- Pracę działu handlowego. System ERP można integrować z CRM. To znacząco pomoże w pracy przedstawicieli handlowych i pracowników działu obsługi klienta. Można mieć wgląd do zamówień danego klienta, jego płatności, ilości danych towarów.
- Pracę księgowości. System ERP to także rozwiązania dopasowane do pracy księgowości. Łatwe generowanie dokumentów, przygotowywanie rozliczeń, raportów i obowiązkowych druków do urzędów to tylko przykłady.
- Pracę kadr. Kartoteki pracowników, obecności, urlopy, zastępstwa muszą być uporządkowane. Kiedy będziemy mieć system ERP, wszystko będzie miało swoje miejsce i z łatwością znajdziemy poszczególne informacje. Poza tym pracownicy sami mogą składać wnioski urlopowe, a to znacząco usprawnia pracę.
- Praca na produkcji. Niezależnie od tego, czy specjalizujemy się w produkcji seryjnej, czy dedykowanej, mamy swój magazyn z surowcami, półproduktami i produktami. Podobnie jak w przypadku pracy w magazynie, tak i tutaj możemy szybko zweryfikować, ile towarów jest na stanie, gdzie ich szukać i kiedy planować dostawę.
- Business Intelligence. Analityka biznesowa cieszy się rosnącą popularnością. Działania z tego zakresu pozwalają analizować i zestawiać ze sobą różne wskaźniki, a tym samym uzyskać raporty, na podstawie których można świadomie kierować przedsiębiorstwem i podejmować decyzje związane z jego rozwojem.