img

Zamek Gniew - Przenieś się w czasie!

Fot. http://www.zamek-gniew.pl/

Średniowieczna twierdza Zakonu Krzyżackiego zaprasza do udziału w kongresach i konferencjach. Historyczne wnętrze uświetni ich oprawę i zapewni wyjątkowy klimat.

Uczestnicy konferencji zorganizowanej w Zamku w Gniewie będą mieli okazję poczuć atmosferę miejsca o niepodważalnej wartości historycznej. Konferencyjny stół nawiązuje swoją symboliką do rycerskich obrad, co z pewnością zostanie dodatkowo wyeksponowane przez średniowieczny charakter zamku.

Krzyżacka duma Pomorza

Zamek w Gniewie to najlepiej zachowana twierdza krzyżacka na Pomorzu. Jego początki sięgają XIII w. Ziemia gniewska była pierwszą zdobyczą Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie na lewym brzegu Wisły, prawdziwą krzyżacką fortecą. Wokół zamku wzniesiono miasto lokowane na prawie chełmińskim. W XIX w. zamek poddawano wielu przebudowom. W 1921 r. spłonął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, a jego dawną świetność przywracano stopniowo – prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w latach 60., a ostatni etap odbudowy przypadł na lata 90. Co ciekawe, ten finalny etap rekonstrukcji zamku zrealizowano w dużej mierze dzięki pracy rąk kobiet zatrudnionych na robotach publicznych przez Urząd Miasta i Gminy.

Z historią w tle

Zamkowe mury były przez wieki niemym świadkiem historii. Z uwagi na militarny charakter budowli i jej strategiczne położenie zamek wielokrotnie ulegał zniszczeniom – między innymi podczas wojen szwedzkich czy wojny północnej. Później, w czasach rozbiorowych, zamek przystosowywano po kolei do pełnienia funkcji między innymi koszar, spichlerza, a także pruskiego więzienia dla recydywistów. W czasie II wojny światowej zamek, okupowany przez Niemców, pełnił rolę więzienia dla polskiej ludności, a po wojnie służył za bazę batalionom saperskim. TEKST ALTERNATYWNY
Fot. http://www.zamek-gniew.pl/

Dydaktyka na zamku

Zamek w Gniewie stanowi jedną z najbardziej uznanych dydaktycznych placówek historycznych. Od 1992 r. organizowane są w nim historyczne inscenizacje oraz turnieje rycerskie; w kaplicy, która zachowała średniowieczny charakter, odbywają się nie tylko msze, ale i koncerty chóru gregoriańskiego. Zamek, będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, organizuje również żywe lekcje historii. Pewną wartość dydaktyczną posiadają także wakacje z duchami – widowisko, które ma oszałamiać, przenosząc na moment w zaświaty. Odtwórstwo historyczne i kultywowanie dawnego rzemiosła mają za zadanie przede wszystkim podnoszenie świadomości dawnych dziejów. Z tej niekonwencjonalnej lekcji historii będą mogli skorzystać także goście odwiedzający zamek, co dodatkowo podnosi atrakcyjność organizowanych na zamku spotkań.

Nowoczesność versus historia

W murach gniewskiego zamku mieści się pięć sal konferencyjnych – Sala św. Jerzego, Sala Gustawa, Sala Komturska, Sala Husarska oraz Refektarz. Gotowe są pomieścić zarówno małe grupy uczestników, około dwudziestoosobowe, jak i bardziej liczne, przygotowane dla dwustu pięćdziesięciu osób. Wszystkie sale są wyposażone w niezbędny sprzęt konferencyjny – odpowiednie nagłośnienie, ksero, odtwarzacze multimedialne i projektor, flipchart oraz Internet. Nowoczesne zaplecze techniczne sprawdza się doskonale w otoczeniu na pozór archaicznych murów. W zabytkowych wnętrzach, mimo że przywołują na myśl odległe czasy, daje się czuć obecność ducha postępu.
red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 01.03.2014

Najnowsze newsy branżowe

- Konferencje / Sale konferencyjne - Opinie


Nie znaleziono opinii.
Dodaj opinię

Nasi partnerzy

Hotel Gołebiewski
Copernicus Toruń
BCC Events Pałac Lubomirskich
ArtHotel Stalowa52
Qubus Hotel Wrocław
img
EB_logo
Everitum_logo
Media_Solutions_Group_logo
Wykładnia.pl logo
Agencja Mpower
Elite Music dostawca usług eventowych
JC tłumaczenia logo
Wykładnia.pl logo

Konferencje nad morzem

Newsletter

Back to Top