img

Góry Stołowe - dla miłośników unikatowych widoków

Park Narodowy Gór Stołowych, Fot. http://www.pngs.com.pl/

Góry Stołowe – jedyne polskie góry płytowe – sprzyjają zarówno aktywnej, górskiej turystyce, jak i spokojnemu odpoczynkowi w uzdrowiskowych miasteczkach Ziemi Kłodzkiej. Region doskonale zorganizowany turystycznie, świetnie sprawdzi się jako sceneria spotkań biznesowych lub konferencji.

Góry Stołowe zawdzięczają swoją nazwę geologicznej budowie – łatwo się domyślić, że są płaskie jak stół. Nie jest to w każdym razie defekt, a – wręcz przeciwnie – spory atut. Góry Stołowe są jednym z nielicznych w Europie przykładów gór płytowych. W Polsce – jedynym. Ich początki sięgają 140 milionów lat temu, a obecny kształt to wynik skomplikowanych procesów erozyjnych i ruchów płyt tektonicznych. W konsekwencji kilkudziesięciu milionów lat erozyjnego niszczenia rozległych skalnych powierzchni powstała nie tylko specyficzna rzeźba terenu Gór Stołowych, ale i nietypowe formy, takie jak skalne miasta czy strome urwiska – nie lada gratka dla geologicznych amatorów i dla miłośników unikatowych widoków.

Atrakcyjność skalnej półki



Najważniejsza, i jednocześnie najwyższa, atrakcja polskich Gór Stołowych (jest jeszcze czeska część) to Szczeliniec Wielki. Najgłębsza, trzydziestometrowa, szczelina Szczelińca nazwana jest, nie wiedzieć czemu, „Piekło”. Interesującym miejscem wypadowym są też Błędne Skały, rezerwat przyrody. Między blokami skalnymi, które tworzą labirynt Błędnych Skał, przebiega kręta trasa turystyczna. Ciekawy obiekt stanowią także Skalne Grzyby, Radcowskie Skały oraz Białe Skały, a to za sprawą ich nietypowego, fantazyjnego kształtu. Alternatywą dla wędrówek w skalistym otoczeniu jest spacer po miękkim, torfowym dywanie, który rozciąga się na całej długości rezerwatu – Wielkiego Torfowiska Batorowskiego. Góry Stołowe obfitują w mnóstwo interesujących miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, zwłaszcza gdy preferuje się bezpośredni kontakt z przyrodą, pozbawiony towarzystwa tłumów turystów.

Urzekły Cię te piękne okolice? Zapoznaj się z 13 obiektami, które posiadają odpowiednią infrastrukturę do organizacji dowolnego wydarzenia biznesowego: Obiekty konferencyjne i szkoleniowe Góry Stołowe

zdjecie
Park Narodowy Gór Stołowych, Fot. http://www.pngs.com.pl/


Podróż do wód i inne ciekawostki miejscowości uzdrowiskowych



Tym, co bez wątpienia przyciąga rzesze turystów w Góry Stołowe o każdej porze roku, jest sąsiedztwo malowniczych, uzdrowiskowych miejscowości – między innymi Kudowy-Zdroju, która jest jednym z najstarszych europejskich kurortów uzdrowiskowych, Duszników-Zdroju i Polanicy-Zdroju. Wspólnym mianownikiem popularności tych trzech miejscowości jest potencjał, który bazuje przede wszystkim na „produkcji” leczniczych wód mineralnych. Każda z miejscowości, oprócz pijalni wód, ma do zaoferowania ciekawe, godne uwagi atrakcje. I tak w Kudowie-Zdroju mieści się między innymi muzeum dziewiętnastowiecznych zabawek, Muzeum Żaby, a w jednej z dzielnic Kudowy – Czermnej Kaplica Czaszek, nekropolia ofiar wojen śląskich o specyficznym wnętrzu. W Polanicy-Zdroju warto wybrać się z kolei do Huty Szkła Artystycznego, a w Dusznikach-Zdroju do Muzeum Papiernictwa, w którym nadal czerpie się papier. Centralnym punktem tych uzdrowiskowych miasteczek są parki zdrojowe ze wspomnianymi już pijalniami wód leczniczych – raczą się nimi kuracjusze podczas turnusów wypoczynkowych, aby poprawić zdrowotność i dodać sobie energii, ale i jednodniowi turyści – wody mineralne pełnią funkcję lokalnego specjału.

Doskonała infrastruktura na łonie natury



Góry Stołowe są jednocześnie regionem bardzo dobrze zorganizowanym, jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną. Atrakcyjność Gór Stołowych, jak i Ziemi Kłodzkiej w ogóle, a przy tym dogodne połączenie szlaków turystycznych z zapleczem hotelowym i konferencyjnym sprawia, że wypad w Góry Stołowe to świetny pomysł na firmowy event lub konferencję. Region sprzyja rekreacji i oferuje kontakt z górską przyrodą. Liczne szlaki piesze, konne i atrakcyjne trasy rowerowe, między innymi Piekielna Dolina, przygotowane są w sposób, który umożliwia dotarcie w najbardziej interesujące miejsca Gór Stołowych. Zimą, oprócz tradycyjnych tras zjazdowych, wyznaczane są tutaj biegowe trasy narciarskie – one również prowadzą w najciekawsze zakątki. Na amatorów wspinaczki skałkowej czekają z kolei górskie, strome ściany, a fani wędkowania będą mogli skorzystać z łowisk, które – z uwagi na krystalicznie czystą, górską wodę – słyną z pstrągów. Możliwości jest wiele, wystarczy wybrać się w Góry Stołowe!

Sprawdź ofertę 291 hoteli i ośrodków biznesowych położnych w województwie dolnośląskim: Obiekty konferencyjne województwo dolnośląskie

red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 01.01.2014

Nasi partnerzy